Geležių padalinys

SKAITYTI ISTORIJĄ

Geležių padalinysGeležių kultūrinės veiklos istorija

Geležių miestelio kultūrinė veikla prasidėjo 1958 m. naujai pastatytuose kultūros namuose. Geležių kultūrą tuo metu garsino mišrus choras, šokėjai, kurie savo kraštą atstovavo ne tik rajoninėse, bet ir respublikinėse dainų šventėse bei vokaliniai, etnografiniai ansamblai, agitmeninės veiklos ir dramos būreliai.
Karsakiškio seniūnijos prieglobstyje Geležių  kultūros namai tapo bendruomenės namais, o 2004 m. jie tapo – Tiltagalių kultūros centro Geležių padaliniu.
Bėgant laikui kultūrinė veikla įgijo kitus atspalvius –  imta organizuoti veiklą orientuotą į etninės kultūros puoselėjimą, laisvalaikio, renginių organizavimą. Vieni iš jų – tradiciniai etninės kultūros renginiai. Jų paskirtis – burti bendruomenę, puoselėti ir jaunajai kartai perduoti tautos papročius ir tradicijas. Bendruomenės namų scenoje organizuojami ir profesionalių muzikantų, atlikėjų koncertai, spektakliai. Organizuojamos vakaronės, koncertai miestelio bendruomenei, populiarinami renginiai vaikams ir jaunimui. Kasmet minimos valstybinės bei kalendorinės šventės. Geležių bendruomenės namuose tradiciniais ir metų renginiais jau tapo – Juozapo amatų mugė, Jokūbinės, Obuolių vakaras ir kt.  2008 m. Geležių kultūros namai minėjo savo veiklos 50-metį.
Šiuo metu Geležių kultūros namų veiklai vadovauja V. Barolis, meno vadovė L. Veršelienė. Ji vadovauja linijinių šokių kolektyvui „Širšės“, subūrė senjorų folkloro ansamblį, vaikus moko skudučiuoti. Prieš keletą metų susibūręs moterų vokalinis ansamblis „Varsa“ tęsia savo veiklą.

STRAIPSNIAI APIE MUS

Nepriklausomybės šalikas apjuosė aikštę ir širdis

JP / Panevėžio rajono savivaldybės nuotr.

0878-03-22694Gyventi taikoje, vienybėje ir darnoje – tokios minties vedini Panevėžio rajono Geležių gyventojai beveik mėnesį su įkvėpimu darbavosi megzdami trispalvį šaliką ir vakar juo iškilmingai apjuosė miestelio aikštę. Akcija skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti.

Šventėje dalyvavo ir už originalią idėją jos iniciatoriams bei dalyviams padėkojo Panevėžio rajono savivaldybės meras Povilas Žagunis. Meras rūpestingai atliko jam patikėtą pareigą išmatuoti šaliko ilgį. Paskelbtas rezultatas – 87 metrai – palydėtas džiugiais šventės dalyvių aplodismentais ir susižavėjimo šūksniais.

Idėjos sumanytoja – Geležių pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja Jovita Barolienė. Dar vasario mėnesio pradžioje ėmusi mąstyti, kaip įdomiai paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, kūrybinga pedagogė mokyklos bendruomenei pasiūlė numegzti didelį trispalvį šaliką. Mokyklos darbuotojai noriai ėmėsi darbo, tačiau vaikams darbuotis virbalais, pasirodo, buvo pernelyg sunki užduotis. Jiems padėti pasisiūlė mamos.

Po truputį azartas didėjo, megzti šaliką panoro vis daugiau miestelio žmonių. Mezginys keliavo iš vienų namų į kitus. Visus suvienijusį bendrą darbą tarpusavyje aptarinėjo kaimynai, bendradarbiai, draugai.

Vasario 16-osios išvakarėse trispalvis mezginys jau siekė 25 metrus. Šventiniame renginyje pasidžiaugę originaliu tautiniu savo rankų darbo šaliku, geležiečiai nutarė nesustoti ir sumanymą tęsti. Entuziazmas liejosi per kraštus, tik siūlų pritrūko, tad vieni ėmė ardyti senus megztinius, kiti geltonų, žalių ir raudonų siūlo važiavo pirkti į Panevėžį.

„Sutarėme, kad mūsų idėja sujungs dvi šalies nepriklausomybę žyminčias šventes – Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją, ir savo mezginį pavadinome Nepriklausomybės šaliku“, – apie miestelio gyventojų spontaniškai pratęstą iniciatyvą pasakojo J. Barolienė.

Pasak mokytojos, simboliška, kad bendras darbas tarsi tiltas sujungė dvi Lietuvai svarbias datas, tačiau dar svarbiau, kad jis sujungė žmonių širdis, įžiebė bendrystės, vienybės ir solidarumo jausmą.

Juosdami miestelio aikštę trispalvių šaliku, žmonės kalbėjo, kad jis skleidžia ypatingą šilumą ir gėrį, viduje pažadina gražiausius jausmus.

Šiandien, kovo 11 d., per 30 Geležių gyventojų šaliką veš į Vilnių ir juo nešini dalyvaus iškilmingoje Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai skirtoje šventinėje eisenoje „Mūsų laisvė“.

Atgal į Geležius parvežtas šalikas poilsio neturės, o tęs aktyvų gyvenimą. Jis ir toliau bus mezgamas artėjančio Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio garbei.

„Tikiuosi, kad kitų metų Vasario 16-ąją vėl gražiai ir prasmingai švęsime“, – viliasi J. Barolienė.

 

 

Nepriklausomybės šalikas

Prezidentė Dalia Grybauskaitė 
su grupe Geležių gyventojų, 
kurie Seime rodė į kamuolį 
suvyniotą Nepriklausomybės šaliką 

Panevėžio rajono Geležių miestelio gyventojai beveik mėnesį darbavosi megzdami trispalvį šaliką ir kovo 9-ąją juo iškilmingai apjuosė aikštę. Jų akcija buvo skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti, todėl jis pavadintas Nepriklausomybės šaliku. O kovo 11-ąją apie 30 Geležių gyventojų šaliką atvežė į Vilnių ir nešini juo, susuktu į didelį kamuolį, dalyvavo Seime vykusiame minėjime. Prie Geležių žmonių Seime stabtelėjusi prezidentė Dalia Grybauskaitė teiravosi, kaip geležiečiai sugalvojo numegzti tokį šaliką, gyrė jį, sakė besididžiuojanti, kad ir mažuose šalies miesteliuose gimsta gražios iniciatyvos, gyvena kūrybingi, patriotiški, Lietuvą mylintys žmonės. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, įsijungęs į bendrą šaliku apjuostą gyvąjį ratą, irgi stebėjosi ir gyrė geležiečių sumanymą. Ištiestą šaliką žmonės nešė į Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremoniją Nepriklausomybės aikštėje ir dalyvavo Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai skirtoje šventinėje eisenoje „Mūsų laisvė“. Pakelėse stovintys žmonės palydėjo trispalvį šaliką nešančius geležiečius sveikinimo ir palaikymo šūksniais.

Beje, šaliko idėjos sumanytoja – Geležių pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja Jovita Barolienė. Dar vasario mėnesio pradžioje ėmusi mąstyti, kaip įdomiai paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, kūrybinga pedagogė mokyklos bendruomenei pasiūlė numegzti didelį trispalvį šaliką. Mokyklos darbuotojai noriai ėmėsi darbo, tačiau vaikams darbuotis virbalais buvo pernelyg sunki užduotis. Jiems padėti pasisiūlė mamos. Po truputį azartas didėjo, megzti šaliką panoro vis daugiau miestelio žmonių. Mezginys keliavo iš vienų namų į kitus. Visus suvienijusį bendrą darbą tarpusavyje aptardavo kaimynai, bendradarbiai, draugai. Vasario 16-osios išvakarėse trispalvis mezginys siekė 25 metrus. Šventiniame renginyje pasidžiaugę originaliu tautiniu savo rankų darbo šaliku, geležiečiai nutarė nesustoti ir sumanymą tęsti. Entuziazmas liejosi per kraštus, tik siūlų pritrūko, tad vieni ėmė ardyti senus megztinius, kiti geltonų, žalių ir raudonų siūlo važiavo pirkti į Panevėžį. Idėja sujungė dvi šalies nepriklausomybę žyminčias šventes – Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją, o šalikas pasiekė 87 metrų ilgį. Šalikas ir toliau bus mezgamas artėjančio Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio garbei.

Roberto DAČKAUS (lrp.lt) nuotrauka

 


Publikuota: 2018 m. Vasario mėn. 12 d.
Nusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjams    

Nusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjams

Ko Lietuvai, stovinčiai ant valstybingumo atkūrimo 100-mečio slenksčio, šiandien reikia labiausiai?  Vienybės, darnos, bendrystės – tame mūsų mažos šalies didybė ir jėga, o tai auginti ir gausinti galime kiekvienas, prisidėdami nors ir nedideliu, bet iš širdies gelmių einančiu darbu.
 
Tokią mintį skelbia Panevėžio rajone Geležių miestelyje prieš metus gimusi pilietinė iniciatyva „Tautinio Nepriklausomybės šaliko mezgimas“.
 
Idėjos iniciatorė Tiltagalių kultūros centro Geležių padalinio meno vadovė Jovita Barolienė praėjusių metų pradžioje sumanė pakviesti miestelio bendruomenę numegzti simbolinį trispalvį šaliką Vasario 16-osios minėjimui. Tačiau jos pagalbininkų, paėmusių į rankas virbalus, atsirado tiek daug, kad nutarta neapsiriboti kelių mėnesių darbo rezultatu, o megzti toliau. 
 
Mezginys ėjo iš rankų į rankas, iš miestelio į miestelį, iš bendruomenės į bendruomenę. Šio užsiėmimo ėmėsi įvairių profesijų, įvairaus amžiaus ir išsilavinimo žmonės. Jų entuziazmas natūraliai pagimdė mintį bendrystės ir darnos atmosferoje su didele meile mezgamą trispalvį šaliką  – kaip tautos vienybės ir sutelktumo simbolį – skirti Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui. 
 
Vasario 10 d., šeštadienį, Panevėžio rajono savivaldybės didžiojoje salėje įvyko šios spontaniškai kilusios ir daugybę ne tik Panevėžio, bet ir kaimyninių rajonų žmonių sujungusios pilietinės iniciatyvos baigiamasis renginys „Numegzta Lietuva“.
 
Jis surengtas siekiant padėkoti ir pagerbti mezgėjus, mezgimo vietų organizatorius – visus, savo rankų darbštumu ir širdies šiluma, kūrusius gražią dovaną prasmingą jubiliejų mininčiai Tėvynei.
 
„Mezgėme šaliką, o galvojome apie Lietuvą. Turėjome labai daug gražių bendruomeniškumo akimirkų, kurių rezultatu šiandien galime pasidžiaugti“,– į pilnutėlę salę žmonių kreipėsi renginio vedėja J. Barolienė.
 
Ji apžvelgė metus besitęsusią šaliko mezgimo istoriją, šiltai prisiminė mezgimo pradininkes – apie 20 geležiečių moterų, numezgusių pirmuosius 100 metrų šaliko ir įkvėpusias entuziazmo jį perėmusiems kitiems mezgėjams.
 
Padėkos raštais apdovanoti 25 mezgimo vietų organizatoriai. Jiems įteiktos simbolinės atminimo dovanėlės – kumščio dydžio trispalviai mezginio kamuoliukai, perverti dviem mažais virbalais.
 
Pasak J. Barolienės, iniciatyvoje dalyvavo 25 įstaigos ir organizacijos, maždaug 450 žmonių.  Tikslus šaliko ilgis bus išmatuotas vėliau, bet jau dabar žinoma, kad jis siekia maždaug 950 metrų,   sveria 55 kilogramus.
 
Iniciatyvos dalyvius pasveikino ir žemai nusilenkdamas jiems padėkojo meras Povilas Žagunis. Pirmąją padėką meras įteikė vyriausiai Geležių mezgėjai Onutei Navadvorskienei.
 
„Kiekviena didelė šventė prasideda Didžiąja savaite. Šiandien šiuo gražiu padėkos renginiu Panevėžio rajone prasidėjo Didžioji savaitė pasitinkant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Jūsų  dėka ji ypatinga – labai nuoširdi, jautri, didi savo dvasia“,– sakė P. Žagunis.
 
J. Barolienė visiems iniciatyvos dalyviams linkėjo ir toliau didžiuotis savo šalimi, kasdieniais darbais stiprinti jos laisvę, visuomet saugoti Lietuvą savo širdyse.
 
Renginyje šventinę nuotaiką kūrė Naujamiesčio kultūros centro-dailės galerijos vario dūdų orkestras „Aukštyn“ (vadovas Remigijus Vilys) ir Ramygalos kultūros centro vokalinis ansamblis „Aušra“ (vadovė Karolina Raziūnienė).
 
Renginio kulminacija tapo kartu sugiedotas Lietuvos himnas, visiems apsigaubus bendrystės simboliu – trispalviu tautiniu šaliku.
 
Renginys baigėsi atlikėjo Deivido Norvilo koncertu.
 
Panevėžio rajono savivaldybės informacija
 
Nusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjamsNusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjamsNusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjamsNusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjamsNusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjamsNusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjamsNusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjamsNusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjamsNusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjamsNusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjamsNusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjamsNusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjamsNusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjamsNusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjamsNusilenkta Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui ypatingą dovaną sukūrusiems mezgėjams
OBUOLINIŲ ŠVENTĖ GELEŽIUOSE
2021 10 11
KARALIŠKOJO TRAKŲ TEATRO SPEKTAKLIS „GUDRI NAŠLĖ“
2021 08 31
GIESMĖ ŽALIOSIOS GIRIOJE
2021 08 10
GELEŽIŲ KRAŠTO ŠVENTĖ JOKŪBINĖS „KAI RUGELIS PAREINA NAMO“
JUDITOS LEITAITĖS KONCERTAS PO ŠV. JOKŪBO ATLAIDŲ
2021 08 03
Spalio
21
18 val.
ŠIAUDINIŲ SODŲ RIŠIMO EDUKACIJA
Spalio
03
13 val.
OBUOLINĖS
Rugpjūčio
29
16 val.
SPEKTAKLIS „GUDRI NAŠLĖ“
Rugpjūčio
27
19 val.
„TekĖJIMAS“ TEARTŲ ŠVENTĖ KARSAKIŠKIO SENIŪNIJOJE
Rugpjūčio
07
13.30 val.
GIESMĖ ŽALIOSIOS GIRIOJE
Liepos
31
17 val.
JOKŪBINĖS „KAI RUGELIS PAREINA NAMO“
Liepos
10
22 val.
KINAS PO ATVIRU DANGUMI GELEŽIUOSE
Liepos
02
19 val.
ŽYDISTIS MAČERNIO ŽODIS
Birželio
04
18 val.
SU VĖJELIU Į VASARĄ
Birželio
03
16 val.
DAILĖS PARODA

Panevėžio rajono Tiltagalių kultūros centras
Įmonės kodas 188212872
Paežerio g. 2. Tiltagalių k, Panevėžio raj. LT-38474
Tel: 8-45 559146
Mob: 867357565
El.paštas: tiltagaliukc@gmail.com